Jak szybko i zgodnie z przepisami zatrudnić cudzoziemca?
Musi uzyskać przyrzeczenie na wykonywanie pracy, a później zezwolenie na jej podjęcie. Natomiast cudzoziemiec sam musi wystąpić o wizę lub zezwolenie na zamieszkanie na terytorium RP.
Jest jednak pewna grupa osób, które mogą podjąć zatrudnienie z ominięciem tych formalności (patrz tabela dF11). - Jeżeli chodzi o obywateli UE - EOG, to dotyczy to obywateli: Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i wszystkich nowych państw członkowskich - wyjaśnia Agnieszka Zdak, główny specjalista w Departamencie Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Natomiast obywatele UE, do których w okresie przejściowym stosuje się ograniczenia (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia oraz Włochy), mogą co do zasady uzyskać zezwolenie na pracę, gdy otrzymają zezwolenie na pobyt lub na pobyt czasowy.
Przypominam również, że prawo do podjęcia pracy bez zezwolenia mają obywatele UE - EOG, którzy na terenie RP przepracowali 12 miesięcy lub są pracownikami delegowanymi. Ci ostatni muszą spełnić warunki wskazane w dyrektywie 96/71 w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta