Firma nowa, pracownicy ci sami
- Prowadzę negocjacje dotyczące wydzierżawienia nadmorskiej restauracji. Pracuje w niej 5 osób i chciałbym je nadal zatrudniać. Czy w związku z tym wydzierżawiający musi rozwiązać z nimi umowy, abym stał się dla nich pracodawcą? Takie rozwiązanie rodzi sporo obowiązków kadrowo-księgowych. Czy jest prostszy sposób? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Kodeks pracy przewiduje prostsze rozwiązanie - dotychczasowy pracodawca nie musi rozwiązywać umów o pracę. Z wyroku Sądu Najwyższego z 21 lipca 1994 r. (I PRN 48/94) wynika, że wydzierżawienie restauracji jest przejęciem zakładu pracy w rozumieniu art. 23 1 § 2 k.p. Pamiętać jednak trzeba o tym, że transfer pracowników rodzi prawa i obowiązki dla stron takiego przekształcenia, czyli obu pracodawców.
Bez różnicy dla załogiTransfer pracowników to inaczej przekształcenie po stronie pracodawcy. Dzierżawca - jako nowy szef - na skutek przejęcia restauracji z mocy prawa przejmuje prawa i obowiązki poprzedniego pracodawcy wynikające ze stosunku pracy. Nie musi zatem z pracownikami przejmowanego zakładu zawierać umów o pracę. Określenie "z mocy prawa"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta