Nie zawsze można zwolnić z pracy
Pracownica jednego z warszawskich urzędów, piastująca jednocześnie funkcję szefowej związku zawodowego, nie przychodzi do pracy od półtora roku ("Rz" z 7 kwietnia br., "Do pracy tylko na herbatkę"). Jest albo na zwolnieniu lekarskim, albo na urlopie wypoczynkowym bądź szkoleniowym, albo wykorzystuje godziny związkowe. Dlaczego pracodawca nie może jej zwolnić w trybie natychmiastowym? Jakie warunki muszą być spełnione, aby mógł to zrobić?
Usprawiedliwiony, czyli chroniony...Usprawiedliwiona nieobecność w pracy chroni pracownika przed utratą pracy. Gdy jest on na jakimkolwiek urlopie lub na zwolnieniu lekarskim czy z innych usprawiedliwionych przyczyn nieobecny w pracy, to pracodawca nie może mu wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę (art. 41 k.p.). Nie ma prawa tego zrobić, dopóki nie upłyną okresy uprawniające do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Chronią one też pracownika przed rozwiązaniem z nim umowy w trybie natychmiastowym bez jego winy.
...ale do czasuDługość okresu ochronnego zależy od stażu pracy u pracodawcy oraz przyczyny nieobecności.
Co ważne, do stażu pracy wlicza się okres pracy u poprzedniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta