Dla murarza, inżyniera i lekarza
W części z tych państw obowiązuje jednak pozwolenie na pobyt (np. poprzez rejestrację w urzędzie imigracyjnym, zameldowanie), jeśli ktoś przebywa tam dłużej niż trzy miesiące. Niemcy, Austria, Francja nie otworzyły dla nas swojego rynku pracy, zachowując ochronne okresy przejściowe.
Nikt dokładnie nie wie, ilu Polaków pracuje już w Unii. Można tylko próbować ustalić orientacyjną liczbę wyjeżdżających. Wskazuje ona, który kraj jest dla Polaków najbardziej atrakcyjny pod względem zarobkowym.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (na podstawie danych uzyskanych z naszych ambasad) szacuje, że w 2004 r. około 600 tys. Polaków podjęło pracę na terenie UE. Teraz może być ich znacznie więcej. Do danych o legalnym zatrudnieniu trzeba dodać trudną do określenia liczbę naszych rodaków pracujących na czarno.
W Austrii, która nie zrezygnowała z okresu przejściowego, a nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta