Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w wyrokach Sądu Najwyższego
Bardzo ważne jest ustalenie, kiedy dokładnie część restrukturyzowanego zakładu przeszła na nowego pracodawcę. Od tego zależy, czy i która firma może kogoś zwolnić - wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 11 kwietnia (I PK 184/05).
Nie należy przy tym utożsamiać momentu przejścia zakładu w trybie art. 23 1 kodeksu pracy wyłącznie z datą podpisania umowy sprzedaży. Trzeba zbadać, kiedy nastąpiło przekazanie składników majątkowych. A może to być proces rozciągnięty w czasie.
Tak też było w sprawie, która trafiła przed SN. Zmiany polegały m.in. na likwidacji ubocznej działalności niezwiązanej bezpośrednio z pozyskiwaniem i eksploatacją gazu. Dotyczyło to jednego z oddziałów firmy. Bogusław T., dyrektor tego oddziału, zawarł m.in. porozumienie ze związkiem zawodowym w sprawie programu osłonowego dla zwalnianych. Obiecał jednak więcej, niż powinien, i naraził centralę na dodatkowe koszty. Zwolniono go za to dyscyplinarnie 2 stycznia 2001 r. Bogusław T. uważał jednak, że zwolnienie było niezgodne z prawem i nieuzasadnione. Sądy miały problem z interpretacją okoliczności. Uznały, że zwolnienie było bezskuteczne, mimo że według pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta