Ulice pełne sztuki
Usadowiła się w miejscu, gdzie Ren gwałtownie skręca z zachodu na północ, na styku trzech granic - Szwajcarii, Niemiec i Francji. Rzeka dzieli ją na dwie części: na północnym brzegu leży - niegdyś biedniejsza, robotnicza - Mała Bazylea (Kleinbasel), otoczona terytorium niemieckim, na południowym - Wielka Bazylea (Grossbasel), gdzie skupiły się reprezentacyjne gmachy i najważniejsze zabytki.
Monumentalna katedraNiemiecka nazwa Basel i francuska Bale pochodzą od łacińskiej nazwy osady Basilia, założonej przez Rzymian w IV wieku. Ranga miasta wzrosła w VII wieku, gdy zostało siedzibą biskupa. W X wieku Bazylea należała do Burgundii, od XI wieku - do Cesarstwa Niemieckiego, w 1501 roku przystąpiła do Związku Szwajcarskiego, w burzliwym okresie reformacji w całości przyjęła protestantyzm.
Münster, romańsko-gotycka katedra św. Marcina o dwóch wieżach, wciąż jest dumą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta