Śmierć na nocnym niebie
Unikalne obserwacje niezwykłego zjawiska - rozpadu komety - zostały dokonane w nocy z 23 na 24 kwietnia. Jest to obiekt bardzo stary, rówieśnik naszego Układu Słonecznego, a to oznacza, że powstał ponad cztery miliardy lat temu. Kometa nosi nazwę 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Obecnie znajduje się w stanie całkowitego rozpadu, podzielona na kilkadziesiąt fragmentów.
Zguba odnalezionaTen szczególny moment śmierci komety zaobserwowali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego w Paranal na północy Chile, 1200 kilometrów od stolicy, Santiago. Jest tam zainstalowany teleskop VLT - Very Large Telescope.
Kometę odkryli w 1930 roku dwaj niemieccy astronomowie: Arno Arthur Wachmann i Arnold Schwassmann. Okrąża ona Słońce po wydłużonej orbicie, sięgającej od Ziemi do Jowisza, w ciągu pięciu lat i pięciu miesięcy. Ale astronomom nie udało się jej odnaleźć podczas kolejnego nawrotu w 1936 roku. Także kilka następnych jej powrotów zostało przegapionych - powodem była mała jasność komety. Udało się ją ponownie dostrzec dopiero w 1979 roku.
Nie jest groźnaKometa zaczęła się rozpadać już w 1995 roku - we wrześniu na trzy fragmenty, w październiku na pięć - ale działo się to w odległości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta