Odchudzić żeby usprawnić
Większość banków centralnych przechodzi istotne zmiany sposobu zarządzania. Dokonują się one zarówno w bogatych krajach skandynawskich, jak i w biednych państwach afrykańskich, i są bardzo podobne. Warto się zastanowić, czy tworzący się właśnie nowoczesny model banku centralnego nie stanie się w niedalekiej przyszłości wzorem dla wszystkich instytucji sektora publicznego.
Dlaczego banki centralne zmieniają się? W wielu krajach zauważono, że stały się one wielkimi biurokratycznymi molochami. Ich zarządy nie mają dość czasu na dyskusje o sprawach strategicznych, bo zajmuje je bieżące zarządzanie instytucją, czyli wiele drobnych często spraw. W niektórych krajach, np. w Kanadzie czy w Nowej Zelandii, te zmiany były reakcją na rządowy program oszczędnościowy albo skutkiem zmian zakresu działalności banku centralnego. Wszędzie natomiast zauważono, że globalizacja, postęp w dziedzinie informacji i telekomunikacji oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy sprawiają, iż bank centralny staje przed nowymi wyzwaniami, którym trudno sprostać, jeśli ma on silnie rozbudowaną, zhierarchizowaną strukturę. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta