Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

10 czerwca 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Wojsko Królestwa Polskiego w początkowym okresie istnienia dysponowało bronią francuską, odziedziczoną po Księstwie Warszawskim bądź pobraną z magazynów zdobytych przez Rosjan. Stopniowo jednak następowało przezbrajanie w oręż rosyjski, produkowany głównie w manufakturze w Tule. Karabin piechoty armii Krolestwa Polskiego (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO, ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Przemysł zbrojeniowy w Królestwie Polskim wobec carskiego sprzeciwu nie istniał. Już podczas wojny w 1831 roku uruchomiono w ograniczonym zakresie produkcję długiej i krótkiej broni palnej, a także szabel i tasaków piechoty. Część uzbrojenia sprowadzono z Austrii.

LUFY GŁADKIE I GWINTOWANE

Piechota uzbrojona została w rosyjskie gładkolufowe skałkowe karabiny piechoty wz. 1808 i 1826. Do karabinów tych stosowano tulejowe bagnety, wzorowane na francuskich. Długość karabinu z nałożonym bagnetem wynosiła 1830 mm (wz. 1808). W ładownicy każdy piechur miał 40 gotowych, papierowych ładunków. Skuteczność ognia ówczesnego piechura wahała się w granicach 10 celnych trafień na 100 strzałów. W polskim wojsku dużą wagę przywiązywano do szkolenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3861

Spis treści
Zamów abonament