Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tocqueville'a lekcje demokracji

17 czerwca 2006 | Plus Minus | EG NT

PRÓBY Tocqueville'a lekcje demokracji Dwieście lat po narodzinach Alexisa de Tocqueville'a na świecie toczy się zainspirowana wojną w Iraku dyskusja o naturze demokracji. Tocqueville, który uznał ten ustrój za przeznaczenie ludzkości, ostrzegał zarazem przed zagrożeniami dla wolności, jakie on niesie. Czy ciągle jeszcze trzeba podzielać jego obawy?

Francuski myśliciel uważał demokrację nie tylko za polityczny ustrój, lecz także - lub przede wszystkim - za intelektualny reżim, który, kształtując zwyczaje społeczeństwa, nadaje mu socjologiczny i psychologiczny wymiar. Demokratyczne rządy, dowodził, decydują o naszych myślach, pragnieniach i namiętnościach. "Demokrata" jest - tak jak człowiek renesansu czy dwudziestowieczny homo sovieticus - jednym z wcieleń człowieka.

Tocqueville utrzymywał, że systemowy efekt demokracji może doprowadzić obywateli do tego, że wyzbędą się racjonalnego myślenia. Udając, że samodzielnie oceniają zdarzenia i wartości, w istocie będą jedynie naśladować prymitywne i uproszczone opinie mas. Istotnie, zjawisko, które Tocqueville nazywał dominacją "społecznej siły" nad opinią - jakby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3866

Spis treści
Zamów abonament