Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja, o której każą zapomnieć

17 czerwca 2006 | Plus Minus | EG JM

CHINY Rewolucja, o której każą zapomnieć Czterdzieści lat temu Mao Tse-tung rozpoczął rewolucję kulturalną. Dziś rozporządzenie Wydziału Propagandy rządzącej Komunistycznej Partii Chin zabrania organizowania obchodów i dokonywania ocen tamtego okresu dziejów.

Zakaz jest częścią podejmowanych przez partie starań o to, by Chińczycy zapomnieli o straconym dziesięcioleciu

Chińscy urzędnicy potępiają Japonię za to, że nie uczciła rocznicy masakry w Nanjing z czasów drugiej wojny światowej, argumentując, że zapominanie o przeszłości stanowi zdradę narodu. A przecież dla Chińczyków rewolucja kulturalna była zdradą, która trwa do dziś. Wszystkie późniejsze straszliwe wydarzenia: masakra na placu Tiananmen, prześladowanie ruchu Falun Gong i represje wobec działających na rzecz obywatelskiego społeczeństwa - są zatrutymi owocami tamtego niezmazanego grzechu pierworodnego.

Rewolucja kulturalna była kulminacją klasowej eksterminacji, prowadzonej przez partię w latach sześćdziesiątych. Ludzie, którym udało się przeżyć wszystkie poprzednie polityczne ruchy, teraz - zafascynowani kultem jednostki Mao - wyzbywali się wszelkich hamulców, by bezkarnie zabijać i szukać zemsty. Mao tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3866

Spis treści
Zamów abonament