Nieruchomość za wikt i opierunek
Takie rozwiązanie przewiduje kodeks cywilny (art. 908 - 916). Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przekazanie nieruchomości na własność nabywca zobowiązuje się - jak mówi kodeks - "przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkania, światło i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym".
Jak wygląda to w praktyce?
W razie konfliktu - rentaDożywocie jest ograniczonym prawem rzeczowym i jest przypisane do nieruchomości podobnie jak hipoteka. Jeżeli właściciel nieruchomości obciążonej dożywociem zechce tę nieruchomość sprzedać, to następny nabywca przejmuje nieruchomość razem z obowiązkami wynikającymi z tej umowy dożywocia. Jeżeli dożywocie obejmowało kilka osób, a któraś z nich umrze - obciążenie stosownie maleje.
Samo prawo dożywocia jest niezbywalne. Nie można go sprzedać, dziedziczyć czy zbyć w inny sposób na rzecz innej osoby. Może się zdarzyć tak, że obie strony umowy się pokłócą i to tak bardzo, że nie ma mowy, aby zobowiązanie było wykonywane, bo przebywanie pod jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta