Ustalamy przychód z najmu
Zgodnie z art. 11 ust. 1 updof i art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie przychodem są "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze".
Czynsz najmu - tak, opłaty licznikowe - nieSkoro mowa o pieniądzach, to przychodem wynajmującego będzie na pewno czynsz najmu. Ale w wypadku najmu lokali najemcę z reguły obciążają też koszty dodatkowych świadczeń, m.in. opłaty za korzystanie z mediów (rachunki za abonament telefoniczny, telewizję kablową, rozmowy telefoniczne, za wodę, energię elektryczną, gaz itp.). Dawniej organy podatkowe twierdziły, że nie tylko czynsz najmu, ale i te dodatkowe opłaty składają się na przychód wynajmującego, mimo że nie odnosi on z tego żadnych korzyści, co więcej - często nie otrzymuje tych pieniędzy do ręki, bo najemca sam płaci rachunki. Problem ten rozstrzygnął jednak minister finansów, wydając urzędową interpretację przepisów w tej sprawie (pismo z 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta