Gdy wynajmuje firma
Do przychodów z tej działalności zalicza się także przychody z wynajętych przez przedsiębiorcę środków trwałych (maszyn, urządzeń, lokali, budynków) nieprzydatnych jego firmie.
Osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą polegającą na wynajmie, rozliczają się tak jak inni przedsiębiorcy. Mają do wyboru: > zasady ogólne, czyli podatek według skali podatkowej, > 19-proc. podatek liniowy, > ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (według stawki 8,5 proc., a w wypadku wynajmu samochodów osobowych i pozostałych środków transportu - według stawki 17 proc.).
Z tym, że jeśli przedmiotem wynajmu są nieruchomości, to ta ostatnia możliwość, czyli podatek w formie ryczałtu, nie wchodzi w grę. Usługi wynajmu nieruchomości są bowiem wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie (w poz. 10) w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem.
Wynajem środków trwałychArtykuł 14 ust. 2 pkt 11 updof mówi, że przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (oraz z innych umów o podobnym charakterze)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta