Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oblężeniu

24 czerwca 2006 | Polski oręż | BK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

W oblężeniu Wyzwolenie Lwowa nie oznaczało wcale końca wojny polsko-ukraińskiej. Dookoła miasta nadal stały oddziały ukraińskie. Łączność z resztą kraju zapewniała linia kolejowa do Przemyśla. Była to dla Lwowa prawdziwa "droga życia", którą transportowano żołnierzy, rannych, broń i zaopatrzenie. Generał Tadeusz Rozwadowski przyjmuje defiladę we Lwowie Odznaka honorowa „Orlęta” Polski pociąg pancerny na trasie Przemyśl - Lwów Odezwa Czesława Mączyńskiego, dowódcy sił polskich we Lwowie, z okazji oswobodzenia miasta Krzyż Obrony Lwowa

Jej utrzymanie stało się pierwszoplanowym zadaniem dla dowódcy sił polskich w Galicji Wschodniej gen. Rozwadowskiego. Z obrońców Lwowa utworzono regularne jednostki Wojska Polskiego: 1. i 2. Pułki Strzelców Lwowskich oraz pułk artylerii. W grudniu nowy komendant miasta gen. Leśniewski podzielił ośmiotysięczną załogę na dwie brygady po dowództwem ppłk. Mączyńskiego i ppłk. Karaszewicza-Tokarzewskiego. Reorganizacja obrony była konieczna, gdyż ukraiński pierścień wokół miasta zaciskał się.

Władze Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3872

Spis treści
Zamów abonament