Prokurator może mniej
Ograniczenia swobody osób będących prokuratorami dotyczą sfery działalności politycznej i gospodarczej oraz innych aspektów życia. Z wykonywaniem funkcji prokuratora łączy się wiele ograniczeń. Wynikają one wprost z ustawy z 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze (Dz. U. z 2002 roku nr 21, poz. 206; wszystkie podawane tu przepisy pochodzą z tej ustawy). W służbie i poza nią prokurator powinien strzec powagi sprawowanego urzędu oraz unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności prokuratora lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności (art. 44 ust. 2), co należy tłumaczyć jako obowiązek dobrego prowadzenia się.
Bezpartyjny i bezstronnyPrzede wszystkim prokurator nie może być członkiem partii politycznej ani też brać udziału w żadnej działalności politycznej (art. 44 ust. 3). Nie oznacza to, że nie może mieć poglądów politycznych. To jednak, na kogo głosuje - zgodnie z konstytucyjną zasadą tajności wyborów - pozostaje jego tajemnicą. Apolityczność prokuratorów służy bowiem zachowaniu zasady bezstronności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta