Filtrowanie dorobku
W PRL na uczelniach wyższych studiowało rocznie zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób, a dostęp do literatury przedmiotu był limitowany. Łatwiej więc było poddać studentów kontroli. Po reformie ustrojowej przybyło nowych szkół, a tym samym zwiększyła się liczba studiujących. Pojawiło się więcej prac naukowych, których oryginalność musi zostać zweryfikowana. Uczelnie próbują ten problem rozwiązywać na wiele sposobów.
Antyplagiat i sumienieNa Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie każdy student składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, w którym stwierdza, że złożona praca jest jego dziełem autorskim.
- Od 2003 roku korzystamy z programu antyplagiatowego, który wychwytuje, czy student nie przypisał sobie cudzych wypowiedzi - mówi Karol Kościński, sekretarz rektora UMCS. - Od tego czasu średnia liczba cytowań bez podania źródła spadła z 20 do 10 procent - mówi Kościński. Program plagiat pl. używany na uczelni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta