Jak rekompensować pracę w nadgodzinach
Jeżeli pracownik wykorzystuje czas wolny w zamian za nadgodziny, to nie przysługuje mu już dodatek za pracę nadliczbową.
Za czas wolny udzielony w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, bo w tym okresie nie świadczy pracy. Przepisy nie gwarantują mu bowiem wtedy prawa do wynagrodzenia (art. 80 k.p.). Problem ten nabiera szczególnego znaczenia, gdy pracownik odbiera czas wolny w innym miesiącu tego samego okresu rozliczeniowego.
PRZYKŁAD 1Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym i otrzymuje wynagrodzenie określone stawką godzinową. W pierwszym miesiącu okresu rozliczeniowego do przepracowania przypadało 160 godzin. Wypracował dodatkowo 10 nadgodzin. Za ten miesiąc otrzyma wynagrodzenie za pracę wykonaną, tj. za wszystkie przepracowane 170 godzin. 10 godzin nadliczbowych pracodawca zrekompensował, udzielając mu czasu wolnego w kolejnym miesiącu tego samego okresu rozliczeniowego. W nim zgodnie z harmonogramem pracownik miał przepracować 174 godziny. Odebrał czas wolny, stąd przepracował jedynie 164 godziny. Ponieważ wynagrodzenie przysługuje jedynie za pracę wykonaną, to w tym miesiącu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta