Pracownik wymyślił, pracodawca korzysta z utworu
Ta ogólna reguła nie dotyczy utworów powstałych w ramach stosunków cywilnoprawnych podobnych do stosunku pracy, czyli np. umów zlecenia czy umów o dzieło. Ponadto z ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity w DzU z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm., w skrócie: ustawa) wynikają odmienne zasady przechodzenia praw autorskich, a zależą one od rodzaju umowy, rodzaju dzieła, przepisów szczególnych i postanowień umowy.
Jeśli pracodawca posiada autorskie prawa majątkowe, to ma prawo korzystać z utworu i czerpać z niego korzyści majątkowe. To on będzie udzielał licencji i ewentualnie przenosił prawa autorskie do utworu na inne podmioty. Inaczej jest z prawami osobistymi do utworu - te zawsze należą do pracownika. Umowa o pracęPrzedsiębiorcę z twórcą może łączyć umowa o pracę. Opisane niżej zasady stosuje się wyłącznie do stosunku pracy, niezależnie od tego, czy będzie to umowa na czas nieokreślony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta