Rezerwa na przyszłe koszty
Ustawa o rachunkowości nakazuje powiązać koszty realizacji zobowiązań wynikających z tytułu napraw gwarancyjnych z przychodami ze sprzedaży. Wynika to z jednej z podstawowych zasad rachunkowości - współmierności przychodów i kosztów. Wykorzystuje się w tym celu instytucje biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości firmy dokonują ich w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, np. gdy: > zobowiązanie, którego kwotę można w wiarygodny sposób oszacować, wynika ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez jej kontrahentów, > zobowiązanie jest konsekwencją obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
W księgach - rozliczanie w czasieZobowiązania ujęte jako bierne rozliczenia międzyokresowe i zasady ustalania ich wysokości powinny wynikać z uznanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta