Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jesteśmy regionalnym mocarstwem

27 lipca 2006 | Świat | BS MS AN TS RM AP KZ
źródło: Nieznane

EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Nie jesteśmy regionalnym mocarstwem Gdy upadał komunizm, Polska miała swoje pięć minut, a inne kraje regionu bardzo szybko poszły jej śladem. Od tego czasu wiele się zmieniło Dziś wśród nowych członków Unii Europejskiej trudno szukać państwa, które otwarcie przyznałoby, że Polska jest jego najważniejszym partnerem w Europie Środkowo-Wschodniej. Na zdjęciu podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w grudniu 2005 roku premierzy (od lewej): Wielkiej Brytanii Tony Blair, Węgier Ferenc Gyurcsany, Słowacji Mikulasz Dzurinda, Polski Kazimierz Marcinkiewicz oraz Czech Jirzi Paroubek (c) AP/BELA SZANDELSZKY

Był czas, gdy mniejsze państwa Europy Środkowo-Wschodniej liczyły na poparcie Polski w uzyskaniu członkostwa w UE i w NATO. Podczas wizyt w Warszawie prezydenci i premierzy krajów naszego regionu podkreślali, jak ważne są dla nich doświadczenia Polaków. Teraz Polska nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału - takie głosy słychać u naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Zawiedzeni na Litwie

Polskie przywództwo byłoby mile widziane na Litwie. Na razie Polska sprawia tu jednak wrażenie kraju, który bardziej interesuje się problemami polskiej mniejszości niż dialogiem z samymi Litwinami.

Cieniem na naszych stosunkach kładą się też dwa główne nierozwiązane problemy: budowa mostu energetycznego i trasy Via Baltica co zdaniem Litwinów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3900

Spis treści
Zamów abonament