Inwestycja z ulgą
Warunki korzystania z nich określa nowe rozporządzenie Rady Ministrów, obowiązujące od 13 lipca br. Pomoc na zasadach określonych w rozporządzeniu ma być przedsiębiorcom udzielana tylko do końca tego roku.
Najpierw wniosekJest ona przyznawana na wniosek przedsiębiorcy. Co istotne, trzeba go złożyć przed rozpoczęciem prac nad nową inwestycją we właściwym organie podatkowym (a może być problem z określeniem, kiedy inwestycja została rozpoczęta - patrz wypowiedź eksperta). Gdy chodzi o podatki stanowiące dochód budżetu państwa, pomocy udziela naczelnik urzędu skarbowego, gdy o podatki lokalne (np. od nieruchomości) - wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Złożenie wniosku powoduje wszczęcie postępowania podatkowego (prowadzonego według zasad określonych w ordynacji podatkowej) w sprawie przyznania ulgi podatkowej (jakiej - patrz ramka). Kończy się ono wydaniem decyzji, od której można się odwołać do organu II instancji, a jego decyzję zaskarżyć do sądu administracyjnego.
Cele pomocy są dwa: > wspieranie nowych inwestycji, > tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.
Jej maksymalna wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta