Lekarz naraził pacjenta na wstyd - szpital płaci
Poszanowanie intymności staje się podstawową zasadą etyczną w kontaktach lekarza z pacjentem. Praktyka pokazuje jednak, że poczucie wstydu pacjentów nie zawsze jest przez personel medyczny brane pod uwagę.
Wielu chorych w ogóle nie wie, że ma prawo do poszanowania intymności, a jego naruszenie obwarowane jest sankcjami. Tymczasem intymność pozostaje pod ochroną prawną zarówno kodeksu etyki lekarskiej (art. 12), jak i ustawy z 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej (art. 19 ust. 1 pkt 4). Najpełniejsze regulacje zawiera jednak ustawa z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (dalej: u.z.l.). W myśl jej postanowień "lekarz podczas udzielania świadczeń zdrowotnych ma obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta" (art. 36 ust. 1 u.z.l.). Na lekarzu ciąży ponadto obowiązek zapewnienia, aby zasady tej przestrzegał również inny personel medyczny.
Tylko niezbędny personel medycznyZgodnie z art. 36 ust. 2 u.z.l. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecny tylko niezbędny ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta