Kiedy pracodawca może zwolnić bez wypowiedzenia
Dyscyplinarka to najsurowszy z możliwych sposobów rozstania się z pracownikiem. I dlatego pracodawca może dać zatrudnionemu wilczy bilet tylko w trzech przypadkach.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. jest nadzwyczajnym sposobem rozwiązania stosunku pracy i powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i ostrożnie. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie (wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2005 r., II PK 305/04). Za to może być wręczone nie tylko, gdy pracownik jest w pracy, ale również, gdy przebywana urlopie lub podczas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (wyrok SN z 27 września 1983 r., I PRN 108/83). Naruszenie obowiązków musi być ciężkiePierwszym powodem, który uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jest ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Musi być to takie naruszenie, które w istotny sposób i w ważnej sprawie narusza interes pracodawcy. Ale ocena tej ważności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta