Zaświadczenia zamiast oświadczeń
Z tytułu uchwalonej przez Sejm 21 lipca tzw. ustawy lustracyjnej ("o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944 - 1990 oraz treści tych dokumentów") wynika, że przedmiot jej regulacji jest szerszy niż w ustawie lustracyjnej z 1997 r. Bo choć sam cel - ujawnienie pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944 - 1990 osób pełniących funkcje publiczne - jest nadal aktualny, jego realizacja opiera się na zaświadczeniach wydawanych przez IPN, nie zaś - jak do tej pory - na oświadczeniach zainteresowanych. W razie wątpliwości co do prawdziwości zaświadczeń były one poddawane weryfikacji w postępowaniu sądowym, inicjowanym przez organ państwa: rzecznika interesu publicznego.
Swoboda wyboru środkówDla realizacji zgodnego z konstytucją celu ustawy lustracyjnej nie ma znaczenia zmiana oświadczeń na zaświadczenia, tj. sposobu pozyskiwania i ujawnienia informacji o osobach pełniących obecnie funkcje publiczne, a w latach 1944 - 1990 odbywających służbę lub pracujących w organach bezpieczeństwa państwa bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta