Związkowcy mogą więcej niż rady
Tylko pracodawcy, u których nie działa żadna organizacja związkowa, oraz tacy, którzy zatrudniają poniżej 50 pracowników, mogą swobodnie prowadzić firmę. Odpadają im bowiem obowiązki przekazywania różnych informacji i konsultowania spraw ze związkami i radami pracowników. A jest ich sporo, z przewagą po stronie zakładowych organizacji związkowych. Niektóre jednak pokrywają się wobec związkowców, jak i członków rad pracowników.
Różne cele powstaniaZwiązki zawodowe są tworzone po to, aby reprezentować i bronić interesów praw pracowników w nich zrzeszonych, ich interesów zawodowych i socjalnych (art. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz). (Pisaliśmy o tym w DF 23 sierpnia.)
I to zarówno w sferze zbiorowej, jak i indywidualnej (art. 4 i 7 ust. 1 ustawy o zz). A pracodawca ma obowiązek z nimi współdziałać (art. 23 2 k.p.). I jakby tego było mało, musi poddać się ich kontroli. Związki zawodowe mają bowiem prawo sprawdzać przestrzeganie u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta