Pierwszy był Bank Amerykański
Polska otworzyła drzwi dla zagranicznych inwestorów w 1990 roku. O inwazji zachodnich banków wówczas nie można było mówić. Nasz kraj był postrzegany jako bardzo ryzykowny, jak obecnie np. Kazachstan. Polska nie miała ustabilizowanej sytuacji ani politycznej, ani ekonomicznej.
Potrzebne 5 mln ECUDo połowy 1992 roku powstało tylko siedem zagranicznych banków, w tym połowa miała także polskich akcjonariuszy. Licencję numer jeden dostał w grudniu 1989 roku Bank Amerykański (obecnie jest to DZ Bank Polska) z 80-proc. udziałem inwestorów z USA. Kolejne były: Raiffeisen Centrobank (obecnie Raiffeisen Bank Polska), Citibank Poland (w 2001 roku połączył się z Bankiem Handlowym), IBP Bank (dziś to Calyon Bank) z 70-proc. zaangażowaniem zagranicznego kapitału, Polsko-Kanadyjski Bank św. Stanisława (dziś to Danske Bank) utworzony przez Unię Kredytową Polonii Kanadyjskiej, Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości i Caritas, Bank Creditanstalt (w 2001 r. połączył się z PBK) i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta