Fundamentalizm i hipokryzja
Wykluczanie jakichkolwiek wyjątków od norm moralnych znamionuje nie tyle rygorystów, ile fundamentalistów. Nie znaczy to jednak, z drugiej strony, że dopuszczanie pewnych wyjątków pociąga konieczność akceptacji innych, a tym bardziej wszelkich odstępstw.
Dotyczy to również normy "nie zabijaj", przywoływanej w odżywającej ostatnio dyskusji o karze śmierci, a w związku z tym także aborcji czy eutanazji (na łamach "Rz" zabrał na ten temat głos prof. Michał Wojciechowski w artykule "Życie mordercy nad życiem nienarodzonego" z 9 sierpnia).
Każdy system aksjologiczno-normatywny hierarchizuje wartości, wyróżniając pewne z nich jako nadrzędne, a chroniące je normy traktuje jak moralne pryncypia. W wielu takich systemach (choć nie wszystkich) wartością szczególną jest życie ludzkie. Niektóre jednak w ten sposób wyróżniają jedynie życie uczestników własnej grupy społecznej, kulturowej czy wyznaniowej, nie obejmując normą stąd wynikającą innych (obcych, niewiernych). Są też takie, w których prymat życia odnosi się do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta