Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budzenie olbrzyma

09 września 2006 | Polski oręż | RJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Budzenie olbrzyma Wieści o najeździe mołdawskim dotarły do króla Zygmunta w Piotrkowie, gdy zbierał się sejm. Pierwsze działania miały charakter doraźny, 12 grudnia wysłano przeciwko Petryle pierwszy oddział (ten rozbity pod Chocimiem). Jeździec wołoski, uzbrojony w kopię, tarczę typu węgierskiego i szablę (c) MAREK SZYSZKO PLAN BITWY (c) PAWEŁ MOSZCZYŃSKI Najemny pieszy strzelec króla polskiego, w kirysie płytowym z fartuchem, strzelający z rusznicy lontowej zza wielkiej pawęży. Uzbrojony też w krótki miecz katzbalger i sztylet szwajcarski (c) MAREK SZYSZKO

Wobec pustki w skarbie (co nie było niczym nowym) król i przybyli na sejm dostojnicy opłacili zaciąg z... własnej kiesy. Porażka nad Dniestrem wstrząsnęła dworem Zygmunta Starego. Złudzeń co do możliwości pokojowego rozwiązania sporu pozbawił króla sam hospodar, który odmówił zwrotu Pokucia. Mało tego, w razie polskiego kontruderzenia zagroził wmieszaniem się w konflikt Turcji.

Stało się jasne, że naprędce zebrane oddziały nie wyrzucą Petryły z Pokucia. Postanowiono więc solidnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3937

Spis treści
Zamów abonament