Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwojenny bohater

09 września 2006 | Plus Minus | RD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POWROTY Przedwojenny bohater Grobowiec wodza stoi w ciszy żmudzkiego cmentarza i nikogo specjalnie nie interesuje. Litwini zdążyli już dorobić się nowych bohaterów i nie jest im niezbędny taki "z odzysku", o którym Polacy mogliby powiedzieć, że to renegat Grób Putvisa na cmentarzu w Kielmach na Żmudzi (c) ROBERT DANIŁOWICZ Zdjęcie Władysława Putwińskiego z kartoteki policyjnej

Regularny betonowy trapezoid i kęs surowego granitu... Jakże odmienny to grobowiec od pozostałych na tym prowincjonalnym cmentarzu w Kielmach na Żmudzi, gdzie przeważają skromne, kute krzyże, drewniane kapliczki, a jeśli kamień, to zawsze gładki, starannie wykrojony w obelisk. To połączenie betonu i dziewiczego niemal kamienia - konfrontacja twórczych sił człowieka i natury - ma tutaj swoją wymowę. Na nagrobku nazwisko, daty i stylizowany krzyż, ale i on wprzęgnięty w służbę idei, bo to charakterystyczny krzyż litewski, z motywami słońca i węża, bóstw solarnych i chtonicznych, chrześcijański symbol opleciony pogańskim znakiem i obrzędem. Spoczywa tu Władysław Putwiński, bardziej znany jako Vladas Putvinskis czy po prostu Putvis, żołnierz i filozof, jeden z ideologów litewskiej myśli narodowej, założyciel i pierwszy komendant Litewskiego Związku Strzeleckiego, czyli Szaulisów.

Poprzez okalające mogiłę drzewa widać zgrabną bryłę muzeum, w którym można obejrzeć poświęconą mu ekspozycję....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3937

Spis treści
Zamów abonament