Tanie, nie dla każdego opłacalne
Prawo poboru to przywilej pierwszeństwa przy zakupie nowych akcji spółki. Przywilej ten przysługuje dotychczasowym akcjonariuszom proporcjonalnie do liczby już posiadanych papierów.
- To bardzo dobre rozwiązanie, premiujące dotychczasowych udziałowców. Na przykład zapobiega zmniejszeniu udziału w spółce założycieli firmy mających większościowy pakiet. Mogą oni zachować należną im część w kapitale zakładowym spółki, obejmując akcje nowej emisji zgodnie z przysługującym im przywilejem - mówi Jacek Tyszko z DM BOŚ.
Zła praktykaNiestety, wiele spółek sprzedaje swoje walory wielokrotnie poniżej bieżącej giełdowej ceny akcji, na czym traci wielu drobnych inwestorów. W 2006 r. emisje z prawem poboru po bardzo niskim kursie przeprowadziły m.in.: Lubawa, Swissmed, Skotan, FAM, NFI Jupiter i Piast. Na taki krok, na początku 2006 roku, zdecydowała się też firma Capital Partners. Udziałowcy spółki zgodzili się na emisję 4,6 mln akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Walory były sprzedawane po 2 zł, podczas gdy ich kurs giełdowy był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta