Na listach mogą znaleźć się kandydaci z wyrokami
Ustalenie czynnego prawa wyborczego (głosowanie) nie nastręcza problemów. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tj. DzU z 2003 r. z późn. zm.) posiada je każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania danej rady i nie jest pozbawiony: praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym lub praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz nie jest ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądowym. Informacje te znajdują się w każdym właściwym urzędzie gminy.
Na tych samych zasadach czynne prawo wyborcze, ale tylko do rady gminy i w wyborach wójta, burmistrza (prezydenta miasta) posiadają obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami Polski, niepozbawieni prawa wybierania w państwie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta