Poeta lewej nogi
Naprawdę nazywał się Purczeld, ale takie nazwisko w powojennych Węgrzech, starających się za wszelką cenę zerwać z przedwojennymi tradycjami i wprowadzić komunistyczne, nie pasowało do nowych czasów. Nazwiska zmieniano też innym znanym piłkarzom, tworząc wrażenie, że wszyscy oni mają ludowe węgierskie korzenie i dopiero taki czysty narodowo i rasowo zespół może być wizytówką socjalistycznego państwa. Obrońca Gyula Lorant nazywał się Lipovics, inny obrońca Mihaly Lantos to Lendenmayer, skrzydłowy Laszlo Budai - Bednarik. Środkowy napastnik Nandor Hidegkuti pochodził z arystokratycznej rodziny, której historię na potrzeby propagandy znacznie zmieniono, zastępując rodowy herb murarską kielnią. Ze zmianą nazwiska nie było problemu. Oryginalne przetłumaczono na język węgierski i w ten sposób Kaltenbrunner stał się Hidegkutim. Trener złotej jedenastki Gustav Sebes był Żydem i nazywał się Scharenpeck.
Wyższość ustrojowaWszyscy grali wspaniale, większość była najwyższej klasy indywidualistami, żyli jednak w innej rzeczywistości i nie opływali w luksusy jak dzisiejsze gwiazdy futbolu. A w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych byli najlepsi na świecie. Zawdzięczali to totalitarnym zasadom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta