Historia jako wycinanka
W swojej najnowszej pracy " Fear" (Strach) Jan Tomasz Gross nakreślił wyjątkowo ponury obraz. Według niego Polacy w czasie wojny pomogli nazistom wymordować Żydów. Zagrabili przy okazji ich własność i zajęli miejsca pracy. Po wojnie, aby uniknąć konsekwencji swoich zbrodni, z wrogością odnosili się do Żydów cudem uratowanych z Holokaustu. W najlepszym razie przepędzali ofiary z domów, a w najgorszym mordowali: pojedynczo oraz zbiorowo, podczas pogromów, szczególnie w Kielcach w lipcu 1946 r. Polacy to patologiczni antysemici.
Ta wizja wcale nie jest nowatorska. Wprost przeciwnie. Jest solidnie osadzona w świadomości Zachodu. Ma to związek zarówno z dostępnymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach źródłami historycznymi, jak i z metodologią stosowaną przez Grossa.
W wielu środowiskach na Zachodzie coraz częściej przyjmuje się tezę o polskim antysemityzmie jako jednym ze źródeł Holokaustu. W setkach tzw. ksiąg pamięci ( yizkor bukher) można znaleźć opowieści o masowych polskich rabunkach, wyrzucaniu Żydów z pracy itd. Opinie te pojawiają się również w tysiącach żydowskich wspomnień. A na Zachodzie księgi pamięci i pamiętniki są obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta