Spór o niemiecką duszę
W niemieckich podręcznikach historii przez ostatnich parę wieków pojawiał się niemal jedynie jako symbol handlu odpustami i upadku Kościoła. Dziś jednak - blisko 500 lat po wybuchu reformacji - Niemcy poświęcili mu efektowną wystawę. Ekspozycja "Kardynał Albrecht von Hohenzollern-Brandenburg jako renesansowy książę i mecenas" na zamku Moritzburg w Halle to dobra okazja do refleksji nad losami niemieckiej reformacji.
Fatalna dyspensaGdy w czerwcu 1490 roku Albrecht przyszedł na świat w zamku pod Berlinem - ambitny ród Hohenzollernów już od blisko 90 lat twardą ręką rządził Brandenburgią.
Syn elektora brandenburskiego Jana VI Cycero od najmłodszych lat szykowany był na kogoś wielkiego. Oddany pod opiekę humanistów z uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą był wychowywany w przekonaniu, że musi pomóc swemu rodowi w zdobyciu przewodnictwa w Rzeszy. Jego starszy brat Joachim, zwany Nestorem, przejął po ojcu elektorat, więc rodzina uchwaliła, że Albrecht musi zrobić karierę kościelną. Dzięki wpływom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta