Teatralny didżej
Świadkowie, uczestnicy i ofiary historii - pięciu Polaków oraz pięciu Niemców - opowiadają ze sceny Teatru Współczesnego we Wrocławiu o swoich dramatycznych przeżyciach spowodowanych przez niemiecką III Rzeszę i jałtańskie postanowienia Stalina, Roosevelta i Churchilla.
- Moim psim obowiązkiem jest, żeby te wszystkie opowieści dotarły do ludzi - mówi z zacięciem Klata. I trudno dziwić się jego determinacji. Kiedy rozmawiamy na tydzień przed wrocławską premierą, można pomyśleć że świat zwariował: w Berlinie odbył się zjazd neonazistowskiej partii NPD, która chce zmienić granice i pisać historię na nowo, a przez wrocławski rynek przemaszerował pochód polskich skinheadów. Na łyse głowy, glany, pochodnie i neopogańskie symbole uderzająco podobne do nazistowskich zwrócił uwagę reżyserowi jeden z uczestników spektaklu.
- Cóż można czuć?! Zażenowanie! - Klata komentuje emocjonalnie. - O wypędzeniach wypowiadają się politycy, Erika Steinbach, tymczasem głos tych, którzy sami przeszli przez piekło przesiedleń, jest najmniej słyszalny. Chociaż wszyscy gorączkowo pragną opowiedzieć o swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta