Nie ma zakazu zatrudniania kobiet w ciąży
Niekiedy pracodawcy zawierają umowy o pracę z kobietami ciężarnymi, które w niedługim czasie idą na zwolnienia lekarskie, apotem korzystają z zasiłków macierzyńskich. Praktykę taką neguje ZUS. Uznaje, że te osoby nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu, bo ich umowy są nieważne z powodu pozorności (art. 83 k.c.) lub zamiaru obejścia prawa przez strony (art. 58 k.c.).
Orzekając w takich sprawach, sądy pracy wydają różne wyroki. Jednak stanowisko Sądu Najwyższego jest już w tej materii ugruntowane. Bardziej broni ono praw ciężarnej kobiety i pracodawcy niż ZUS.
Kiedy umowa jest zawarta dla pozoruZ pozornością czynności prawnej mamy do czynienia wówczas, gdy zawierając pewną czynność, jej strony wcale nie chcą uzyskać skutku prawnego wynikającego z tej czynności. Chcą jednak, aby na zewnątrz wydawało się, że ta czynność faktycznie doszła do skutku. Przykładowo w razie kłopotów finansowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta