Niełatwo zatrudnić cudzoziemca na budowie w Polsce
Problemem jest nie tyle sama umowa z cudzoziemcem, ile uzyskanie dla niego zezwolenia na pracę.
Pracownika spoza Unii Europejskiej można dziś zatrudnić w Polsce na trzy sposoby: ¦ pracodawca występuje dla cudzoziemca o zezwolenie na pracę w Polsce, ¦ zagraniczna firma oddelegowuje pracownika do wykonywania pracy na terytorium Polski - wówczas o zezwolenie może wystąpić zarówno pracodawca zagraniczny, jak i polski, ¦ polski przedsiębiorca podpisuje umowę o wykonanie usług eksportowych w Polsce z zagraniczną firmą - wtedy o zezwolenie występuje pracodawca zagraniczny.
W pierwszym i drugim wypadku stosuje się przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( DzU z 2004 r. nr 99, poz. 1001 ze zm.). Natomiast w ostatnim - zastosowanie ma rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w RP ( DzU z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta