Określ, kiedy jest pora nocna, i wypłać dodatek za pracę
Pora nocna obejmuje 8 godzin między 21 a 7. Tak mówi art. 151§ 1 k.p. Ale są to jedynie ustawowe ramy. Pracodawca sam określa, na jakie godziny przypada u niego noc. Musi się jednak zmieścić w przepisowych widełkach.
Pora nocna u każdegoUstalić porę nocną musi każdy pracodawca. A więc i ten, u którego praca jest rzeczywiście świadczona w nocy, jak i ten, którego pracownicy wykonują swoje obowiązki tylko w ciągu dnia. Może się przecież zdarzyć, że z zupełnie nieprzewidzianych powodów trzeba będzie jednak popracować w nocy. Wtedy pracownikom należy się dodatkowa gratyfikacja finansowa. Aby ustalić, za ile godzin, należy wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa pora nocna.
PRZYKŁADPani Joanna zajmuje się obsługą finansowo-księgową innych przedsiębiorstw. Normalnie pracuje od poniedziałku do piątku od 9 do 17. Ale wskutek spiętrzenia prac przez 3 dni wykonywała swoje obowiązki od 9 do 22. Ponieważ pora nocna w jej firmie została ustalona od 22 do 6, to nie należy jej się dodatek za pracę w nocy. Pani Joanna kończyła bowiem pracę przed rozpoczęciem pory nocnej. Pracodawca powinien wypłacić jej jedynie dodatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta