Niektórym pracownikom szef musi wyrównać pensję
Sytuacje, w których szef musi wypłacać pracownikowi wyrównanie,są ograniczone. Obowiązek ten powstaje tylko w ściśle określonych okolicznościach i na podstawie konkretnych przepisów. Kto więc może liczyć na dodatek?
Pracownice ciężarne i matki karmiącePracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią podlega szczególnej ochronie. Również wtedy, gdy pracodawca zmienia jej dotychczasowe warunki pracy, skraca czas pracy lub przenosi do wykonywania innych obowiązków. Jeśli takie działanie jest związane z obniżeniem wynagrodzenia, to pracownicy należy się dodatek wyrównawczy (art. 179 § 4 k.p.). A jego wysokość to nic innego jak różnica między poprzednim a nowym wynagrodzeniem (§ 7 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy, DzU nr 62, poz. 289 ze zm., dalej rozporządzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta