Co wyniknie z wprowadzenia do konstytucji zasady ochrony życia od momentu poczęcia
D ecyzja w sprawie zmiany konstytucji zawsze -w mniejszym lub większym stopniu - zależy od rozstrzygnięcia politycznego. Nie powinno być ono stymulowane doraźnymi względami politycznymi czy tym bardziej propagandowymi, lecz realizować przemiany doniosłe i społecznie pożądane. Dlatego projektodawcy zmiany konstytucji powinni wyraźnie określać cel, do którego dążą, i wskazać, że nie da się go osiągnąć za pomocą dotychczasowych postanowień albo udowodnić, że z nimi koliduje.
Uzasadnienie projektu wprowadzającego do konstytucji zasadę ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia za najważniejszą przesłankę zmiany ustawy zasadniczej uznaje zapobieżenie różnicowaniu ochrony życia ludzkiego w zależności od fazy jego rozwoju. Stwierdza się w nim: "w obowiązujących ustawach dotyczących życia ludzkiego w początkowej fazie rozwoju wyraźny jest brak norm prawnych jasno i bezpośrednio chroniących życie dziecka poczętego"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta