Ile potrącić, ile wypłacić pracownikowi
O tym, ile pracodawca może w 2007 r. ująć z pensji pracownika, pisaliśmy w DF tydzień temu. Wyliczyliśmy, że potrącając sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, inne niż świadczenia alimentacyjne, pracodawca musi zostawić pracownikowi minimum 684,71 zł . Zaraz po tym artykule odezwali się czytelnicy, których zdaniem kwota ta wynosi 675,40 zł.
Skąd te różnice?My obliczyliśmy kwotę wolną zgodnie z art.87§1 kodeksu pracy. Innymi słowy wzięliśmy pod uwagę wynagrodzenie minimalne (w 2007r. jest to 936 zł) i odliczyliśmy - tak jak nakazuje art.87§1 k.p. -składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie uwzględniliśmy składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo wspomniany przepis kodeksu pracy nie mówi słowem o tej składce (składka na ubezpieczenie zdrowotne nie należy do składek na ubezpieczenia społeczne).
Z kolei czytelnicy postąpili tak, jak czynią to w praktyce: od kwoty minimalnego wynagrodzenia (936 zł) odliczyli nie tylko składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta