Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teleportacja: skrzyżowanie fikcji i rzeczywistości

10 stycznia 2007 | Nauka i Technika | PA
źródło: Nieznane

ROZMOWA Przenieść można jedynie informację, a nie materię Teleportacja: skrzyżowanie fikcji i rzeczywistości W październiku 2006 roku naukowcy duńscy i niemieccy dokonali teleportacji - przenieśli stan kwantowy z fotonu na atomy cezu, posługując się zjawiskiem splątania kwantowego. O tym, co to takiego i czy już dziś można skorzystać z teleportacji, z pionierami badań w tej dziedzinie - prof. Charlesem H. Bennettem i prof. Antonem Zeilingerem rozmawia Piotr Adamowicz

Rz: Jak laikowi wytłumaczyć kwantowe splątanie? Einstein mówił, że jest to "upiorne działanie na odległość".

Anton Zeilinger: Wyobraźmy sobie dwie kule bilardowe. Gdy się zderzą, odlatują od siebie. Gdy spojrzymy na jedną, wiemy, gdzie jest druga. Jeśli mamy kwantowe kule bilardowe, wtedy zanim spojrzymy na jedną z nich, ona sama nie wie, gdzie się znajduje. Kiedy już na nią spojrzymy, to zmuszamy ją do ukazania się w pewnym miejscu i wtedy ta druga jest zmuszona do ukazania się w skorelowanej pozycji. Dlatego Einstein nazywał to upiornym działaniem na odległość - jeśli spojrzymy na jedną kulę, zmuszamy drugą, dowolnie odległą, do przyjęcia konkretnego położenia.

Charles...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4037

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament