Wykopywanie pieniędzy z ziemi
Jeszcze chyba nigdy nie prowadzono w naszym kraju badań archeologicznych na tak wielką skalę i tak systematycznie. Odbywa się to dzięki zmianie przepisów chroniących dobra kultury (w ustawie o ochronie zabytków z 23 lipca 2003 r. i aktach wykonawczych), a także, zwłaszcza od chwili przystąpienia do UE, ich ściślejszemu egzekwowaniu. Inwestorzy są obecnie jednoznacznie zobowiązani do pokrycia kosztów ratowania zabytków archeologicznych, jakie mogą zostać zagrożone w wyniku inwestycji.
Przepisy przewidują, że w miejscach, gdzie można spodziewać się ukrytych pod powierzchnią gruntu dawnych budowli, osad czy cmentarzysk, wszelkie prace ziemne mogą być prowadzone jedynie pod nadzorem archeologa. Jeśli natrafi się podczas nich na zabytki archeologiczne, inwestor jest zobowiązany do pokrycia kosztów tzw. badań ratunkowych. W przeszłości badaniami takimi - jeśli w ogóle znajdowano na nie pieniądze - zajmowały się instytucje państwowe, najczęściej muzea lub pracownie konserwacji zabytków. Obecnie coraz częściej zastępują je prywatne firmy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta