O międzynarodowej wiarygodności, czyli dlaczego nie należy grać karą śmierci
W polskiej praktyce penitencjarnej najpierw ograniczano stosowanie kary śmierci, aby w końcu doprowadzić do jej całkowitego wyeliminowania. Stało się to, gdy Polska - jako członek Rady Europy - podpisała i ratyfikowała europejską konwencję praw człowieka i podstawowych wolności (19 stycznia 1993 roku) oraz dołączony do niej szósty protokół, który znosi karę śmierci (1 listopada 2000 roku). W ten sposób te dwa międzynarodowe dokumenty weszły do naszego porządku prawnego i - zgodnie z polską konstytucją - muszą być respektowane w taki sam sposób, jak wszystkie ustawy. Tak więc w momencie wejścia do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku) polski system prawny (już bez kary śmierci) spełniał nie tylko unijne wymagania, ale i europejskie standardy ochrony praw człowieka.
Trzeba przyznać, że znoszący karę śmierci szósty protokół jest bardzo rygorystyczny, nie przewiduje bowiem możliwości wypowiedzenia, nie pozwala państwom na wnoszenie do tekstu żadnych zmian ani zastrzeżeń (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta