Arsenał minionych wieków
We wrześniu 1939 roku wystawiliśmy 30 dywizji piechoty i dziewięć dywizji rezerwowych. W skład dywizji piechoty wchodziły trzy pułki piechoty, pułk artylerii lekkiej, dywizjon artylerii ciężkiej oraz pododdziały techniczne i służby. Dawało to w sumie około 16 500 żołnierzy dysponujących: 42 armatami i haubicami lekkimi, sześcioma działami ciężkimi, 27 działami przeciwpancernymi 37 mm, czterema działami przeciwlotniczymi 40 mm, 20 moździerzami 81 mm i 81 granatnikami, 132 ciężkimi karabinami maszynowymi i 326 lekkimi oraz 92 karabinami przeciwpancernymi wz. 35.
Dywizje nasze opierały się niemal wyłącznie na transporcie konnym, dlatego na ich wyposażeniu znajdowało się ok. 7000 koni i 2000 wozów taborowych. Samochodów było ledwie 76.
Polskie mauzery, hełmy i ckm Piechurzy polscy z jednostek pierwszoliniowych uzbrojeni byli w długie karabiny mauzer wz. 98 (lub różniące się celownikiem 98a) kaliber 7,92 mm, natomiast krótkie karabinki wz. 98 i wz. 29 uzupełniały uzbrojenie żołnierzy jednostek pierwszoliniowych oraz stanowiły wyposażenie żołnierzy służb i artylerii, a także kawalerii. Polska broń strzelecka produkowana była w Fabryce Broni Radom oraz w Państwowej Fabryce Karabinów w Warszawie. Do karabinów i karabinków stosowano krótkie bagnety nożowe o długości ok. 385 mm, z pierścieniem jelca (pewniejsze osadzenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta