Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Statek śmierci

13 stycznia 2007 | Plus Minus | NR

Wojenny dramat Statek śmierci W myśleniu Niemców o sobie jako o ofiarach wojny ważne miejsce zajmuje, obok nalotu dywanowego na Drezno, zatopienie "Wilhelma Gustloffa" przewożącego uchodźców z Prus Wschodnich.

O tej największej morskiej tragedii nigdy nie milczano w Niemczech - przykładem film "Noc zapadła nad Gotenhafen" z 1959 roku. Jednak dopiero wydana w 2002 roku powieść Güntera Grassa "Idąc rakiem" uczyniła dramat pasażerów "Gustloffa" powszechnie znanym przykładem niemieckiego cierpienia (książka stała się bestsellerem w Niemczech i została przetłumaczona na wiele języków). Raz jeszcze literatura pokazała swoją potęgę w kształtowaniu zbiorowej pamięci.

Grass wspomina w swojej książce Heinza Schöna, z którego publikacji na temat "Gustloffa" korzystał. Pisze o nim: "Znał tylko ten jeden temat albo jedynie ten temat zawładnął nim". Heinz Schön, ocalony z katastrofy osiemnastoletni asystent ochmistrza, poświęcił następne 39 lat życia na dokumentowanie tragicznego rejsu. Pierwszą książkę, "Der Untergang der >>Wilhelm Gustloff<<", wydał już w 1952 roku. Natomiast "Die >>Gustloff<<Katastrophe" ukazała się w 1984 r. We wstępie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4040

Spis treści
Zamów abonament