Czy chcemy walczyć o duszę Europy
Już samo stwierdzenie, że Polacy mają jakąś misję do spełnienia traktowane jest jako wyraz niegroźnej (a niekiedy groźnej, bo nacjonalistycznej) fobii. Uznanie, że misją tą jest rechrystianizacja Europy czy przynajmniej obrona chrześcijańskiego dziedzictwa w strukturach Unii Europejskiej jest już głębokim nietaktem, świadectwem braku wystarczającej dojrzałości i określane bywa machaniem narodowo-katolicką szabelką.
Mimo to myślenie o misji Polski jest nam jednak koniecznie potrzebne. I to nie tylko dlatego, że na rzeczywistość składają się nie tylko problemy ekonomiczne czy polityczne, ale również duchowe. Także dlatego, że do podjęcia takiej misji wzywał Polaków Benedykt XVI.
"Proszę was, byście odważnie składali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem, niosąc nadzieję ubogim, cierpiącym, opuszczonym, zrozpaczonym, łaknącym wolności, prawdy i pokoju; proszę was, byście czyniąc dobro bliźniemu i troszcząc się o dobro wspólne, świadczyli, że Bóg jest miłością; proszę was w końcu, byście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata, również przez pamięć o waszym rodaku, który jako następca św. Piotra czynił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta