Budweiser tylko dla piwa z czeskich Budziejowic
Dopiero po ostatecznej rejestracji znak towarowy staje się mieniem. Wcześniej wnioskodawca może mieć jedynie nadzieję na uzyskanie mienia, ale nie prawnie chronione oczekiwanie - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Stwierdził jednocześnie, że składający wniosek o rejestrację marki handlowej korzysta z ochrony art. 1 protokołu nr 1 ze względu na wchodzące w grę interesy majątkowe, chociaż prawa wynikające z takiego wniosku są jedynie warunkowe.
Orzeczenie to zapadło w sprawie wniesionej przez Anheuser-Busch Inc. przeciwko Portugalii.
Rejestracja w PortugaliiSpółka Anheuser-Busch Inc. w 1981 r. złożyła do Portugalskiego Państwowego Instytutu Własności Przemysłowej (INPI) wniosek o zarejestrowanie nazwy Budweiser jako znaku towarowego. INPI wstrzymał się z decyzją, bo nazwę Budweiser Bier już wcześniej zarejestrowała czechosłowacka firma Budějovický Budvar. W końcu jednak w 1989 r. zarejestrował markę Budweiser.
Spółka czechosłowacka zakwestionowała tę decyzję przed portugalskimi sądami, powołując się na porozumienie dwustronne z 1986...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta