O rentę trudniej niż kiedyś
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: ¦ jest niezdolny do pracy, ¦ ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, ¦ niezdolność do pracy powstała w okresie składkowym (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Badania lekarskieOceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Lekarz orzecznik ocenia niezdolność do pracy, jej stopień, a także dokonuje ustaleń dotyczących: ¦ daty powstania niezdolności do pracy, ¦ trwałości lub przewidywanego okresu trwania niezdolności do pracy, ¦ związku przyczynowego niezdolności do pracy z określonymi okolicznościami, ¦ niezdolności do samodzielnej egzystencji, ¦ celowości przekwalifikowania zawodowego.
Od 1 stycznia 2005 r. weszły w życie przepisy wprowadzające dwuinstancyjność w tym postępowaniu. Tak jak dotychczas lekarz orzecznik ZUS ocenia stan zdrowia ubezpieczonego w I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta